به گزارش پايگاه اطلاع رساني حج، حضرت آيت الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي عصر (سه‌شنبه) در ديدار آقاي «متئو رنتزي» نخست‌وزير ايتاليا با اشاره به روابط خوب دو كشور در گذشته و استقبال از افزايش همكاريها، مشكل و ضعف رفت‌وآمدهاي اخير هيئت‌هاي اروپايي به ايران را محسوس نبودن نتايج عملي مذاكرات خواندند و خاطرنشان كردند: نگاه ما در همكاري با ايتاليا و دولت شما، نگاهي متفاوت و مثبت است و اميدواريم اين سفر نيز در جهت تقويت همين ديدگاه باشد.

حضرت آيت الله خامنه‌اي رفتار ايتاليا را در دوران اِعمال تحريمهاي تحميلي عليه ايران، منطقي‌تر از برخي كشورهاي غربي برشمردند و گفتند: جمهوري اسلامي از پيشرفت روابط با ايتاليا در زمينه‌هاي مختلف به‌ويژه در بخش همكاريهاي اقتصادي استقبال مي‌كند.

رهبر انقلاب، مسئله مهم در رفت‌وآمد و مذاكرات خارجي را عملياتي و اجرايي شدن توافقات خواندند و خاطرنشان كردند: بعضي دولتها و شركتهاي اروپايي در رفت‌وآمد به ايران و مذاكره هستند اما محصول اين مذاكرات تاكنون محسوس نبوده است!

رهبر انقلاب افزودند: عده‌اي تقصير اين مسئله را به گردن امريكاييها مي‌اندازند كه با توجه به سابقه و رفتار آنها اين ارزيابي قابل قبول به نظر مي‌رسد، همچنان كه اكنون نيز در اجراي تعهدات خود در مذاكرات هسته‌اي آنچنان كه بايد، عمل نمي‌كنند و با اظهارات و اقداماتشان، طرفهاي مقابل را از همكاري با ايران مي‌ترسانند.

امريكا در اجراي تعهدات خود در مذاكرات هسته‌اي آنچنان كه بايد، عمل نمي‌كند و طرفهاي مقابل را از همكاري با ايران مي‌ترساند


رهبر انقلاب، با اشاره به اولين سفر اروپايي آقاي روحاني رئيس‌جمهور كشورمان به ايتاليا، نگاه ايران به ايتاليا را نگاهي مثبت و خوش‌بينانه خواندند و افزودند: البته ما اين نگاه مثبت را به برخي كشورهاي اروپايي نداريم، زيرا نگاه آنها فقط به امريكاست تا طبق ديكته او عمل كنند.

ايشان مبارزه با تروريزم را موضوع ديگري در همكاريهاي دو كشور دانستند و گفتند: تعدادي از كشورهاي اروپايي از بعضي گروههاي خشن تروريستي تا مدتها حمايت مي‌كردند و امروز موج خطرناك و فراگير تروريزم به اروپا نيز رسيده است.

حضرت آيت الله خامنه‌اي كمكهاي مالي و تسليحاتي امريكا به گروههاي تروريستي را از موانع حل مسئله تروريزم برشمردند و افزودند: اخبار مستند و دقيقي از كمكهاي امريكا به داعش و برخي گروههاي تررويستي ديگر وجود دارد و همين حالا هم كه ائتلاف ضد داعش تشكيل داده‌اند، برخي دستگاههاي امريكايي به‌شكل ديگري در حال كمك به داعش هستند.

رهبر انقلاب با تأييد اظهارات نخست‌وزير ايتاليا در خصوص «مبارزه فرهنگي با تروريزم در كنار مبارزه نظامي و مالي» خاطرنشان كردند: دستگاههاي عظيم تبليغاتي در دنيا كه تحت سلطه سياستمداران غربي هستند، به بهانه اقدامات عده‌اي شرور و تروريست، اسلام ستيزي به راه مي‌اندازند و توطئه‌هاي پشت پرده سياسي، كار را در مبارزه فرهنگي مشكل مي‌كند.

در اين ديدار كه آقاي روحاني رئيس جمهور نيز حضور داشت، آقاي «متئو رنتزي» نخست وزير ايتاليا گفت: در ملاقاتهاي امروز درباره مسائل مهمي به‌ويژه موضوعات اقتصادي صحبت كرديم و بايد سازوكارهاي اقتصادي و مالي را اصلاح و تقويت كنيم.

آقاي رنتزي گفت: اراده ايتاليا كاملاً در جهت احترام به توافقات قرار دارد و بر همين اساس معتقديم كه با توافق هسته اي بايد تحريمها عليه ايران برداشته شود و ما نيز نگران نبوده و مصمم هستيم كه بر طبق قولي كه داده‌ايم، عمل ‌كنيم.

نخست وزير ايتاليا: با توافق هسته اي بايد تحريمها عليه ايران برداشته شود و ما مصمم هستيم بر طبق قولي كه داده‌ايم، عمل ‌كنيم


آقاي رنتزي در ادامه با اشاره به گسترش دامنه تروريزم به اروپا، راه مقابله با آن را ريشه‌كني نظامي سازمانهاي تروريستي و قطع منابع مالي آنان در فروش نفت و آثار باستاني خواند و گفت: ريشه‌كني داعش براي ما در اولويت قرار دارد و خرسنديم كه در اين زمينه نظرات مشتركي با ايران داريم.

نخست وزير ايتاليا با ابراز تاسف از تخريب وجهه اسلام به بهانه تروريزم، گفت: امروز وقتي اقدامي تروريستي در اروپا انجام مي‌شود، بعضي مسئولين به‌جاي محكوم كردن تروريزم، اسلام را محكوم مي كنند و مثلاً نامزد انتخابات رياست جمهوري امريكا در تبليغات خود ادعا مي‌كند مقصر مسئله تروريزم، اسلام است!

آقاي رنتزي، كار فرهنگي را بخش ديگري از مبارزه با تروريزم دانست و افزود: ما بايد نشان دهيم كه اديان در پي صلح، گفت‌وگو و همزيستي مسالمت‌آميز بشر هستند و اقتدار و نقش جنابعالي به‌عنوان رهبر عالي جهان اسلام در ترويج اين نگاه، بسيار حائز اهميت است.

 
 
منبع : خادم الحجاج |مشكل رفت‌وآمدهاي ارٌوپايي‌ها محسوس نبودن نتايج مذاكرات است
برچسب ها : ايتاليا ,آقاي ,مذاكرات ,رهبر ,تروريزم ,اسلام ,نخست وزير ,الله خامنه‌اي ,وزير ايتاليا ,خاطرنشان كردند ,آقاي رنتزي ,عليه ايران برداشته ,مذاكرات ه